izdot
izdot -dodu, -dod, -dod, pag. -devu, pārej.- Dodot izvirzīt ārā (no kādas telpas). I. saiņus pa logu. I. ar dakšām sienu no šķūņa.
- Iespiest un laist klajā vai panākt, ka iespiež un izplata (grāmatas, laikrakstus u. tml.); izlaist, apgādāt. I. jaunāko dzeju un prozu. I. folkloras krājumus. Izdevniecība sāk i. klasiķu kopotos rakstus.
- Izsniegt, izdalīt; arī atdot vai pārdot (visu vai lielu daudzumu). I. talciniekiem darba tērpus. I. dāvanu sainīšus bērniem. I. visas atsūtītās preces.
- Iztērēt (naudu). I. visu naudu. I. pēdējo kapeiku.
- Izsniegt atpakaļ (naudas pārpalikumu). I. pareizi sīknaudu. Kasierim nav kapeiku, ko i. Pārbaudīt izdoto naudu.
- Izsniegt, izrakstot, apstiprinot un piešķirot tiesības lietot (dokumentus). I. pasi, dzimšanas apliecību. I. izziņu, pilnvaru, dzīvokļa orderi.
- Sacerēt, pieņemt un izplatīt (vadošu dokumentu), pasludinot par spēkā esošu, obligātu u.tml. I. direktīvas, rīkojumus, lēmumus. I. manifestu.
- Nodot lietošanā (par samaksu); izīrēt, iznomāt. I. vasarnīcu, dzīvokli. I. mēbelētas istabas, gultasvietu.
- Parasti kopā ar vārdiem "pie vīra", "par sievu" - apprecināt. novec. I. meitu pie vīra. I. meitu par sievu skolotājam.
- Nodot pieprasītājas valsts varas iestāžu rīcībā (personas, kas meklē patvērumu, imigrantus). I. politiskos bēgļus. I. dezertierus. I. valsts noziedzniekus.
- Darīt zināmu, izpaust; arī nodot. I. slepenās ziņas ienaidniekam. Neizdot noslēpumu.
- Dot (radot, audzējot, ražojot).
3. pers. Govs izdod dienā 30 litru piena. Zeme izdod bagātu ražu. - Radīt (skaņas). I. neskaidras skaņas. Kaķēns izdod vājus pīkstienus.
|
Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'izdot' reikšmę, galite ją pakeisti:
REDAGUOTI BETA
Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.